Preskočiť na obsah

[2024] Čo je to AML?

AML je skratka z anglického slovného spojenia anti – money laundering. V preklade to znamená „proti praniu peňazí.“ AML sa teda  praxi najčastejšie chápe ako súhrn pravidiel alebo opatrení na zamedzenie praniu (špinavých) peňazí. Pranie špinavých peňazí je hovorový termín pre legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Viac si prečítate v článku.

Právna úprava AML

Základná právna úprava AML je na Slovensku zakotvená v zákone č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „AML zákon“). Uvedený zákon nahradil dovtedajšiu právnu úpravu zákona č. 367/2000 Z. z. Ďalšie pramene relevantné pre oblasť ochrany pred legalizáciou nájdete na stránke Finančnej spravodajskej jednotky.

Legalizácia

Legalizáciu AML zákon v § 2 ods. 1 vymedzuje ako úmyselné konanie, ktoré spočíva v

  • Zmene povahy majetku alebo prevode majetku s vedomím, že tento majetok pochádza z trestnej činnosti alebo z účasti na trestnej činnosti, s cieľom utajenia alebo zakrytia nezákonného pôvodu majetku alebo s cieľom napomáhania osobe, ktorá sa podieľa na páchaní takejto trestnej činnosti, aby sa vyhla právnym dôsledkom svojho konania.
  • Utajení alebo zakrytí pôvodu alebo povahy majetku, umiestnenia alebo premiestnenia majetku, vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku s vedomím, že tento majetok pochádza z trestnej činnosti alebo z účasti na trestnej činnosti.
  • Nadobudnutí, držbe, užívaní a požívaní majetku s vedomím, že pochádza z trestnej činnosti alebo z účasti na trestnej činnosti.
  • Účasti na konaní podľa predchádzajúcich bodov. Účasť môže byť aj vo forme spolčenia, napomáhania, podnecovania a navádzania, ako aj v pokuse o takéto konanie.

Legalizácia výnosu z trestnej činnosti

Legalizácia výnosu z trestnej činnosti je trestný čin zakotvený v osobitej časti Trestného zákona (§ 233, 233a a 234).

Tohto trestného činu sa dopustí ten kto:

  • Nadobudne, prechováva alebo užíva vec. V prípade, že vec je výnosom z trestnej činnosti spáchanej inou osobou na území Slovenskej republiky alebo v cudzine.
  • Ukryje, na seba alebo iného prevedie vec, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine.
  • Zmení povahu veci, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine, založí ju alebo s ňou inak nakladá v úmysle umožniť sebe alebo inému uniknúť trestnému stíhaniu, trestu alebo ochrannému opatreniu alebo ich výkonu.
  • Zatají existenciu veci, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine, najmä tým, že zatají jej pôvod v trestnej činnosti, jej umiestnenie alebo vlastnícke právo alebo iné právo k nej.
  • Z nedbanlivosti ukryje, na seba alebo iného prevedie, prechováva alebo užíva vec väčšej hodnoty, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej inou osobou na území Slovenskej republiky alebo v cudzine.
  • Inému z nedbanlivosti umožní zatajiť pôvod alebo zistenie pôvodu veci väčšej hodnoty, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine.
  • Neoznámi alebo neohlási, napriek tomu, že taká povinnosť mu vyplýva z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, skutočnosti nasvedčujúce tomu, že iný spáchal trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti podľa predchádzajúcich bodov alebo trestný čin financovania terorizmu podľa § 419c Trestného zákona alebo neobvyklú obchodnú operáciu, okrem prípadu, ak nemohol oznámenie alebo ohlásenie urobiť bez toho, že by seba alebo blízku osobu neuviedol do nebezpečenstva trestného stíhania.

Čo pre Vás môžeme urobiť v oblasti AML?

  • Komplexné právne poradenstvo v oblasti ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.
  • Vypracujeme pre Vás program vlastnej činnosti na ochranu pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ďalšiu internú dokumentáciu.
  • Budeme Vás zastupovať v prípade kontroly zo strany Finančnej spravodajskej jednotky.
  • Osobné, telefonické a online konzultácie a školenia.
  • Neviete, kto je vo Vašej spoločnosti konečný užívateľ výhod? Poraďte sa s nami.

Prečítajte si aj:

Kto je povinná osoba podľa AML zákona?

Čo je to KYC?

Trendy v neobvyklých obchodných operáciách

Čo je to GDPR?

13 názory na “[2024] Čo je to AML?”

  1. Pingback: [2021] Čo je to KYC? - LIDAY - BAŠARYOVÁ & PARTNERS

  2. Pingback: [2021] Kto je povinná osoba podľa AML zákona? - LIDAY - BAŠARYOVÁ & PARTNERS

  3. Pingback: Trendy v neobvyklých obchodných operáciách - LIDAY - BAŠARYOVÁ & PARTNERS

  4. Pingback: Čo je to neobvyklá obchodná operácia? - LIDAY - BAŠARYOVÁ & PARTNERS

  5. Pingback: Neobvyklé obchodné operácie realitnej kancelárie - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

  6. Pingback: Zistenie a overenie identifikácie klienta– občana Ukrajiny - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

  7. Pingback: Uskutočnilo sa druhé kolo národného hodnotenia rizík - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

  8. Pingback: Kvalifikovaná žiadosť na Finančnú spravodajskú jednotku - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

  9. Pingback: Právo na hotovosť - zmeny v právnej úprave - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

  10. Dobrý deň.
    Investovala som do obchodovania na burze, získaný výnos som žiadala vyplatiť, no moje prostriedky boli zablokované.

    Vraj spoločnosťou AML.
    V minulosti som mala exekúcie.
    Tie už však mám všetky splatené.

    Mohol by to byť dôvod spoločnosti AML na blokáciu finančných prostriedkov?

    S úctou,
    Zuzana V.

  11. Dobrý deň,

    „AML“ je skratka pre anti-money laundering – súbor pravidiel na predchádzanie legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu. Povinná osoba môže zadržať neobvyklú obchodnú operáciu, ale o zadržaní Vás nemôže informovať. „AML“ určite nie je celý oficiálny názov nejakej spoločnosti a nepredpokladám, že by nejaká tretia strana – obchodná spoločnosť, vstupovala do Vašich vzťahov so spoločnosťou, ktorej ste zverili svoje aktíva. Nepoznám bližšie okolnosti Vášho prípadu, ale z informácií, ktoré uvádzate považujem za dosť možné, že ste sa stali obeťou podvodu, preto Vám odporúčam obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní.

    S pozdravom

    JUDr. Dominika Lidayová Bašaryová

  12. Dobrý deň,

    Spoločnosť zablokovala účet z povinností AML pri vklade 7800 eur. Bola podaná okamžitá súčinnosť a dodané všetky podklady k transakcií ale následne sa spoločnosť neustále odvoláva, že čaká na vyjadrenie z platobnej inštitúcie. Ubehli už 3 mesiace po viacerých urgovaniach. Bola kontaktovaná aj banka a tá vyjadrila stanovisko, že žiadne požiadavky na AML/overenie transakcií neevidujú. Za mňa ide o nelegálne zadržanie prostriedkov ale nie je mi zo zákona jasné, že majú nejaké zákonné limity do ktorého sa musia vyjadriť alebo nie, aký je možný postup?

    1. Dobrý deň,

      ťažko sa vyjadriť konkrétnejšie bez bližších informácií. V niektorých prípadoch majú povinné osoby povinnosť zdržať neobvyklú obchodnú operáciu.

      Podľa zákona: „Povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu, ak hrozí nebezpečie, že jej vykonaním môže byť zmarené alebo podstatne sťažené zaistenie príjmu z trestnej činnosti alebo prostriedkov určených na financovanie terorizmu, alebo ak ju o to finančná spravodajská jednotka písomne požiada, do prijatia oznámenia od finančnej spravodajskej jednotky, aby neobvyklú obchodnú operáciu vykonala, najviac však 120 hodín; po uplynutí tejto lehoty povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu na základe oznámenia finančnej spravodajskej jednotky, že vec odovzdala orgánom činným v trestnom konaní, najviac však na ďalších 72 hodín. Do doby zdržania neobvyklej obchodnej operácie sa nepočíta sobota a deň pracovného pokoja. O zdržaní neobvyklej obchodnej operácie povinná osoba ihneď informuje finančnú spravodajskú jednotku.“

      O tom, že povinná osoba zdržala obchodnú operáciu alebo že ohlasovala neobvyklú obchodnú operáciu Finančnej spravodajskej jednotke by Vás však povinná osoba nemohla informovať.

      Odporúčam od daného subjektu vyžiadať písomné stanovisko k ich postupu. Pokiaľ by ste mali záujem, aby sme sa na Vašu situáciu pozreli podrobnejšie, môžete sa nám ozvať mailom na office@lidaybasaryova.sk

      S pozdravom

      JUDr. Dominika Lidayová Bašaryová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nie je možné kopírovať obsah tejto stránky.