Preskočiť na obsah

Rok činnosti Úradu na ochranu oznamovateľov

Pôsobnosť Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti upravuje zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Dňa 02.09.2022 uplynul presne rok, odkedy začal oficiálne fungovať Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Na webovom sídle úradu už úrad zverejnil aj svoju prvú výročnú správu.

Aké prípady úrad riešil úrad na ochranu oznamovateľov?

Výročná správa bližšie popisuje genézu založenia a postupného rozbehu úradu.

Okrem toho ilustratívne popisuje ak niektoré prípady, ktorými sa úrad v uplynulom roku zaoberal. Pre ukážku spomenieme dva prípady:

Oznamovateľ (zamestnanec štátneho podniku) podal trestné oznámenie, ktoré sa týkalo viacerých prípadov nezákonného verejného obstarávania. Následne mu zamestnávateľ oznámil zánik jeho dočasného poverenia vedením odboru, ktorým bol dlhodobo poverený a tiež mu bola znížená už navrhnutá odmena. Oznamovateľovi Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pomohol prostredníctvom prokuratúry získať ochranu, pozastavil účinnosť zrušenia dočasného poverenia, keďže zamestnávateľ tento krok hodnoverne neobhájil a sprostredkoval zamestnancovi právne zastupovanie Centrom právnej pomoci. O veci v súčasnosti rozhoduje súd a do konania sa úrad zapojil svojím vyjadrením. Vďaka ochrane Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti tak oznamovateľ stále pracuje na svojej pôvodnej pozícii.

V ďalšom prípade oznamovateľka uviedla, že riaditeľ v jej organizácii má ako vedľajší pracovný pomer vyučovanie na vysokej škole v inom meste. Čas tohto vyučovania si pritom viedol ako odpracovaný aj vo svojom primárnom zamestnaní a dokonca si presuny evidoval ako služobné cesty. Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti tieto informácie bez odhalenia identity oznamovateľky postúpil príslušnému ministerstvu, aby v organizácii vykonalo kontrolu a oznámenie tak preverilo.

Prečítajte si aj:

Pôsobnosť Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti

Politicky exponovaná osoba?

Čo sú to neobvyklé obchodné operácie?

1 názor na “Rok činnosti Úradu na ochranu oznamovateľov”

  1. Pingback: Zmeny v Zákonníku práce od 01.11.2022 - LIDAYOVÁ BAŠARYOVÁ & PARTNERS | advokátska kancelária | Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nie je možné kopírovať obsah tejto stránky.