Preskočiť na obsah

Nové biometrické občianske preukazy

O biometrický občiansky preukaz môžu od decembra 2022 požiadať aj občania Slovenskej republiky. Nové biometrické občianske preukazy budú obsahovať podobu tváre ako aj odtlačky prstov.

Nariadenie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti

Zavedenie tejto možnosti je uplatnením Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1157 z 20. júna 2019 o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom vykonávajúcim svoje právo na voľný pohyb.

Cieľom uvedeného nariadenia je posilnenie bezpečnostných noriem vzťahujúcich sa na preukazy totožnosti a doklady o pobyte vydávané členskými štátmi Európskej únie. Podľa nariadenia musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Európskej únie biometrický doklad, ktorý obsahuje aj otlačky prstov.

Tlačová správa Ministerstva vnútra SR

Podľa informácií od Ministerstva vnútra SR oddelenia dokladov Policajného zboru budú prijímať žiadosti o vydanie súčasných občianskych preukazov do stredy 23. novembra 2022 do 12. hodiny. V termíne od 23. novembra 2022 do 30. novembra 2022 bude prijímanie žiadostí o vydanie súčasných občianskych preukazov pozastavené.

Ministerstvo vnútra v tejto situácii každému odporúča počkať na termín 1. decembra 2022, odkedy plánuje vydávať biometrické občianske preukazy s riadnou 10-ročnou platnosťou. V súčasnosti vydávané občianske preukazy majú platnosť skrátenú do augusta 2031.

Používanie KEP

Zároveň upozorňujeme na platnosť certifikátov pre KEP. Pokiaľ na podpisovanie kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP) používate občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, platnosť certifikátov pre KEP sa končí 31.12.2022. V takomto prípade máte dev možnosti. Buď môžete požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu alebo si môžete po 1. januári 2023 na doterajší občiansky preukaz nahrať nový typ certifikátu.

Prečítajte si aj:

ICO pokutoval Easylife

Zmeny v Zákonníku práce od 01.11.2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nie je možné kopírovať obsah tejto stránky.